NSW Archer’s Results At The 2021 Australian Open


NSW club, Sydney Olympic Park Archers hosted the 2021 Australian Open on 20-23 May. It’s was a fantastic few days of archery with the country’s top shooters battling it out.

Sydney Olympic Park Archers hosted the events on their grounds, the very same range where the Sydney 2000 Olympic archery competition was held and where Simon Fairweather (Australian archer) won gold.

With little wind across the four-day event, it made for some top quality shooting and exciting matches. The barebow event along with the mixed team matchplay added another element to this year’s event and went off very well.

The grounds looked impeccable and we thank all SOPA, the hardworking volunteers and the Sydney Olympic Park Authority for getting it in such great condition.

We would also like to all the officials, volunteers, organizing committee Members, sponsors for making it such a fantastic event.

2021 Australian Open from above (drone footage) at Sydney Olympic Park Archers

Compound Results

 Male Individual Compound 

3rd –  Jonathon Milne (NSW)

Female Individual Compound

1st – Ameera Christina Lee (NSW)

Mixed Team Compound 
3rd –  Jonathon Milne (NSW) & Ameera Lee (NSW)

 Female Team Compound

2nd – Katrina Robinson (NSW), Ameera Christina Lee (NSW) & Alyssa Mollema (NSW)
3rd – Amber Cook (NSW), Kerry Heath (NSW) and Maria Wright (NSW)

Male Team Compound 

2nd – Matt McDougall, Jonathon Milne (NSW)and Danie Oosthuizen
3rd –   Garry Robinson (NSW), Sho Shim (NSW) and Mitchell Campbell (NSW)

Recurve Results

Male Individual Recurve 

1st – Peter Boukouvalas (NSW)

Female Team Recurve

1st – Sarah Haywood, Ammrutha Vashetharan (NSW) & Kim Lavender (NSW)
2nd – Alice Ingley, Laura Paeglis & Melissa Spinocchia (NSW)

Barebow Results

Male Individual
2nd – Michael Fisher (NSW)

Mixed Team
1st – Mark Bartlett and Elizabeth Hole (NSW)
2nd – Michael Fisher (NSW) & Marianne Rieckmann

Male Team
1st – Michael Fisher (NSW), Mark Bartlett & John Deer
3rd – Peter Nelson-Furnell, Ross Gooding & Gregory Whiley (NSW)

 Female Team
1st – Elizabeth Hole (NSW), Marianne Rieckmann & Debbie Tremelling
2nd – Cristen George  (NSW), Kathryn Kiefhaber (NSW) & Emma-Lucille Blayney (NSW)
3rd – Donna Hurnall (NSW), Karen Deer (NSW) & Trudy Scott

COVID-19 continues to impact our clubs. For current NSW COVID-19 restrictions please visit the NSW Government website.

X